POWIĘŹ, JAKO SIEĆ POŁĄCZEŃ ZAPEWNIAJĄCA GIBKOŚĆ/ELASTYCZNOŚĆ I DOBRY PRZEPŁYW (FLOW) W CIELE-CZYLI CZYM JEST POWIĘŹ(FASCIA) I JAK ZAPEWNIĆ JEJ OPTYMALNĄ SPRĘŻYSTOŚĆ NA CODZIEŃ

Czy słyszeliście już o powięzi i jej znaczeniu w naszym organiźmie? A może “obiło się Wam o uszy”, że jest to jakaś błona, tkanka łączna ,a może organ? „Powięź “( Fascia) tworzy ciągły, nieprzerwany system napięciowy w naszym ciele, który rozciąga się od stóp do głowy na całej jego długości i szerokości.”(“Powięź”R.Schleip,T.W.Findley,L.Chaitow,P.Huijing).
Termin ten istnieje już ok. 30 lat, jednak w przeszłości dotyczył on tylko konkretnych okolic ciała (np. powięzi podeszwowej stopy), ponieważ w czasie tym zarówno medycyna fizykalna, jak i rehabilitacja ,skupiały się głównie na zwiększaniu wysiłku fizycznego, anatomii samych mięśni oraz fizjologii wysiłku fizycznego z wykorzystywaniem różnych narzędzi fizykalnych. Prawdziwa struktura i funkcja powięzi zostały natomiast  zupełnie pominięte. Dopiero po kilku dekadach ,ten “kopciuszek” dziedziny ortopedii doczekał się swojego miejsca w świecie badań medycznych [ I Kongres “International Fascia Research “w Harvardzie,2007]”chociaż dobrze znany był już znacznie wcześniej w terapiach manuanych (np. Integracji Strukuralnej ciała czy Osteopatii).
Obecnie, dzięki coraz dokładniejszym badaniom “in vivo”(na żywym człowieku) , praca z i na powięzi wykorzystywana jest zarówno w różnego rodzaju terapiach manualnych (takich jak suche igłowanie, Rolfing, Osteopatia i wiele innych..)jak i podczas zajęć praktycznych, np.Fascial Fitness, Joga Powięziowa. Dziś wiemy również, że znajomość powięzi sięga jeszcze znacznie wcześniejszych czasów, gdzie w takich systemach ćwiczeń jak joga czy tai chi uczono ,jak dobrze uelastyczniać ciało i pracować nad jego koordynacją, oraz w medycynie wschodu, np w akupunkturze.
W obecnych czasach, połączenie wiedzy wschodniej i zachodniej, może stanowić całościowe i kompleksowe podejście do znajomości i umiejętności korzystania z ciała ludzkiego.
Na warsztatach zaznajomcie się dokładniej z terminem POWIĘŹ i różnymi jego formami ,a także w praktyce poznacie ćwiczenia ułatwiające na co dzień jej uelastycznienie oraz lepsze odczucie i zrozumienie.

Zapraszamy na część Teoretyno-praktyczną z Olą I praktyke jogi z Ewą

Zajęcia odbędą się 2.10.2021

Ola o sobie:

Tytuł mgr fizjoterapii uzyskała na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, a dyplom z Fitnessu i Masażu Leczniczego – w Australasian College of Natural Therapies w Sydney. Ukończyła wiele szkoleń z zakresu terapii manualnej (Masaż Głęboki, Współczesne Metody i Diagnostyka Leczenia Dysfunkcji Tkanek Miękkich), technik mięśniowo- powięziowych ( Muscle Repositioning, Fascia Manipulation, Fascial and Membrance Technique, Techniki pracy mięśniowo- powięziowej przez fibrolizę z wykorzystaniem haczyków, Cranio-Sacral Therapy). Równolegle uczestniczyła w warsztatach z zakresu pracy psychosomatycznej i świadomości własnego ciała (The Somatic Movement Education Program UK, Aleksander Technik Schdule , Trauma Releasing Exercises) oraz w  dwuletnim kursie łączącym pracę manualną i kinesiologię -Łańcuchy Mięśniowe i Stawowe G.D.S Obecnie, po ukończeniu dwuletniej szkoły Integracji Struklturalnej CASI, „praktykuje” oraz pracuje tą metodą terapii manualnej  na co dzień w gabinecie, przeplatając ją ćwiczeniami ruchowymi z zakresu metody Pilates dla polepszenia koordynacji, elastyczności i świadomości własnego ciała.

W celu rezerwacji miejsca proszę o wpłatę zaliczki 100zł na konto

Ewa Maćkowiak

12 1090 1607 0000 0000 6011 6240

Przewiń do góry